İçerde Nasıl Gidiyor?

Ajans 06

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.
Ajans06

Show TV nin beğenilerek izlenen 2016 yapım dizisi. “İÇERDE” nin 2017 yılının ilk bölümü yayınlanmadı. Buna sebep 2017 reklam anlaşmalarının henüz yapılmadığı, bu yüzden yayınlanmadığı konuşuldu. Türk yapımı bir dizinin afişlerinde de ilk kez illustrasyon kullanıldı.

Bu arada senaryosu titizlikle gizli tutuluyor, ve oyunculara haftalık senaryolar veriliyor. Tabiki oyuncu kadrosundaki güçlü çalışma göze çarpıyor. Sahnelerin dramatizasyonu da uzman kişiler tarafından yönetildiği ortada. Pahalı prodüksiyonlar oluşturuluyor. Dizi, daha fazla izleyici kitlesine ulaşırken, sette daha fazla iş çıkıyor ve ek hizmet veya donanıma ihtiyaç duyuluyor. Dolayısı ile daha fazla kişi sektörden para kazanmaya çalışıyor. Çalışıyor diyorum çünkü pastanın büyük tarafı yine dönüp dolaşıp kanala gidiyor. Medya kazanıyor tabiri caizse. Başrol yada Ana cast da yer alan sanatçıların aldığı ücretleri çok görmemek lazım. Aksine figürasyon da emek veren oyuncuların aldığı ücretleri az görmek lazım. Yani başrol sanatçıları daha az almasınlar, yan roller ve aynı zaman hakkına sahip figürasyon oyuncularının aldığı ücretler arttırılsın. O kişiler bir nevi dublördür. ve dublörler sanatçılardan daha fazla kazanırlar. Çünkü en tehlikeli riskleri dublörler alır. Bir kaza sahnesi veya tehlikeli çekimlerin yapıldığı prodüksiyonlar. Mesela bir trenin üzerinde kavga sahnesi düşünün. Sanatçı bunu göze almazsa dublör devreye girer ve çekim tamamlanır. Diyeceksiniz ki; Dublörlük ile ne ilgisi var figürasyon oyunculuğunun? Aldığı riskleri karşılaştırmak lazım elbette. Tartışmaya açık bir konu. Neticede o günkü yevmiye, ulaşım ve yemek parası değildir. Oyuncunun hakkettiği. Belki daha ağır bedeller ödemiştir set alabilmek için. Arada söyleyeyim dedim.

Bilinen bir hikaye: Ünlü bir ressamın tablosu 60 milyon dolara alıcı bulunca, müşterilerden biri ressama – Bir tablo için bu çok iyi para. der. Ressamın cevabı: –  O tablonun ardında 60 yıl var.

icerde-nasil-gidiyor

İçerde dizisi iyi gidiyor. Bakalım yeni bölümlerinde senaryo nasıl şekillenecek. Yusuf Müdür ile ilgili ortaya atılan iddialar asıl olacak mı?

Biz bu yazıyı hazırlarken yapım şirketinden dizinin 2. sezonu olmadığını seneye final yapılacağına dair, bir açıklama geldi. aksam com tr

 

Sağlıcakla..

YAZARIN SON YAZILARI
Azerice seslendirme - 1 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Devamını oku:
reaksiyon
Reaksiyon nefes kesen aksiyon sahneleri

Kapat
DMCA.com Protection Status