Harry Potter’ın politik bir mesajı var mı?

Aralarında Roger Waters, Brian Eno, Ken Loach, China Miéville gibi isimlerin bulunduğu 600 kadar sanatçı şubat ayında Filistin’e yönelik tutumu dolayısıyla İsrail’e kültürel bir boykot uygulayacaklarını, İsrail’den gelen hiçbir daveti kabul etmeyeceklerini açıklamıştı. Bunun üzerine ekim ayında bir mektup yayınlayan aralarında Hilary Mantel ve J.K Rowling’in de bulunduğu bir diğer grup, çözümün boykottan değil kültürel köprüler kurmaktan, yani diyalogdan geçtiğini belirtmişti. Fakat konu burada kapanmadı.

Rowling’in sol kanada yakın duran hayranlarına göre, Harry Potter serisi çatışmaları çözmek için diyaloğun her zaman yeterli olmayabileceğini öğretiyor. Örneğin Büyücüler Savaşı sırasında Harry, Lord Voldemort’u Cenevre’deki Birleşmiş Milletler zirvesine katılmaya ikna etmeye uğraşsaydı, herkes ölecekti. Rowling ise hayranlarından gelen bu tepkiye karşı çıkarak, kitabın altını çizdiği değerlerin Albus Dumbledore’nin tavrında yattığını belirtti. Dumbledore görüşmenin ölümüne yol açabileceğini bildiği halde, Severus Snape ile bir araya gelmişti. Rowling verdiği bu örneği, “Dumbledore bir akademisyen ve belli başlı iletişim kanallarının her zaman açık kalması gerektiğine inanıyor,” diyerek açıkladı.

snape1

Güncel Edebiyat

Çocuk kitaplarının, modern dünyadaki çatışmalara ilişkin bir duruş benimsemesi pek çok kişiye garip gelebilir. Oysa Harry Potter serisi, çocuklara başta ırkçılık ve ayrımcılık olmak üzere haksızlıklara karşı çıkmak konusunda ilham veriyor.

 

Yeni bir çocuk kitabı geliyor

 

Öte yandan, J.K. Rowling’in yeni bir kitapla sevenlerinin karşısına çıkacağı haberi de yayıldı. Yetişkin okurları için Şeytanın Kariyeri adlı bir roman kaleme alan Rowling’den çocukları sevindirecek bir müjde de geldi. Bir çocuk kitabı da yazdığını duyuran Rowling, hikayeyi şimdiden çok sevdiğini söyledi

Kaynak: Harry Potter’ın politik bir mesajı var mı? | www.sabitfikir.com

Editör ilanı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Ajans06
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Devamını oku:
The headline was: “The death of Yves Saint Laurent

For all those men who do not really have the time to maintain a good skin regimen, this product is...

Kapat
DMCA.com Protection Status